5 sposobów na rozgrzewkę językową na początku zajęć

Niezawodne sposoby na rozgrzewkę językową

Niemal każdy praktykujący lektor prowadził kiedyś zajęcia wcześnie rano lub późnym popołudniem. Wiadomo, dorośli czas na naukę znajdują przed pracą albo po niej, dlatego zdarza się, że przychodzą na lekcję jeszcze nierozbudzeni albo juz senni i trzeba ich trochę rozruszać, żeby z zajęć wynieśli coś więcej niż tylko pusty kubek po kawie. Poniżej kilka sposobów na rozruszanie uczestników zajęć, które pomogą im zanurzyć się w języku od pierwszej minuty!

 1. Zaskocz mnie pytaniem

  Ćwiczenie jest bardzo proste – zamiast rozpoczynać lekcję klasycznym ‚Jak się masz?’, zadajemy nietypowe pytanie, które wymaga natychmiastowego skupienia bo odpowiedź na nie nie przychodzi automatycznie. ‚Opowiedz mi o czyms, co w tym tygodniu przydarzyło Ci się po raz pierwszy’, ‚Opisz osobę, która zwróciła kiedyś twoją uwagę w autobusie’, ‚Jaki element wystroju zmienił(a)byś w tej sali?’ itp. Lista podobnych pytań jest nieskończona a zadanie ich może być doskonałą metodą na wprowadzenie kontekstu lekcji!

 2. Omiń kolejkę!

  Jedna osoba wychodzi z sali, do której za chwilę wejdzie z powrotem i poprzez zadawanie pytań wszystkim po kolei będzie musiała odgadnać ‚szyfr’, którym posługuje się grupa. Mój ulubiony – każdy odpowiada na pytanie zadane poprzedniej osobie. Inne możliwe szyfry: abstrakcyjne odpowiedzi niezwiązane z teamtem, odpowiedzi niezgodne z prawdą itp. Ćwiczenie zajmuje 5 minut, jest przy nim dużo śmiechu a grupa momentalnie skupia się na lekcji.

 3. Dotarłam na zajęcia, ale…

  Nauczyciel zapisuje na tablicy 5-6 słów lub zwrotów związanych w pewien sposób z jego/jej dniem. Oznajmia potem grupie, że niewiele brakowało, a nie dotarł(a)by na zajęcia. Zadaniem grupy jest odgadnięcie jak owe słowa wiążą się z pechowymi sytuacjami, które prawie powstrzymały lektora przed przyjściem.

 4. Zrób to za mnie!

  Lektor przygotowuje pytania do dyskusji na początku lekcji, ale zamiast zadawać je, wyznacza po kolei słuchaczy, którzy moderują dyskusję. Zasady są następujące: trzeba dopilnować, żeby kazdy się wypowiedział, zadać dodatkowe pytanie, jeśli rozmowa ucichnie oraz nie dopuścić do tego, aby jedna osoba zdominowała dyskusję.

 5. Same pytania

  Lektor wybiera temat dyskusji i wybiera dwóch uczniów, którzy przeprowadzą ją na forum. Zasada jest jedna – każda wypowiedź musi być pytaniem. Oto przykład:

  – Czy nie uważasz, że używanie smartfonów za zajęciach powinno być zakazane?
  – Chyba nie wyglądam na osobę, która tak myśli?
  – Nie uważasz, że nie pytałabym cię gdybym tak nie uważała?
  – Dlatego zatem myślisz że smartfony powinny być zakazane?
  – Czy to nie jest oczywiste?

  I tak dalej! 🙂
  Enjoy!

 

Autor: Małgosia Mróz